Silkeborg-dekoratør vil samle branchen

af | 15. august 2018 | Artikel | 0 Kommentarer

Lokal iværksætter har lavet nyt netværk for dekoratører

SILKEBORG dekoratør og iværksætter Louise Jessen fra Silkeborg har startet netværket Danske Dekoratører, som skal samle dekoratørbranchen i et tættere samarbejde. Dekoratørbranchen har udviklet sig markant det seneste år. Føtex, Bilka og mange andre større detailvirksomheder har fyret dekoratører og henter dem i dag i stedet ind på projekter på freelance-kontrakter. Derfor ser vi en branche, der skal finde sig selv efter tidligere at have været en del af butikkerne. Der er ingen tradition for at arbejde freelance og ingen netværksgrupper i Danmark”, siger Louise der selv til dagligt oplever, hvor vigtigt det er at være del af et fællesskab.

Hun har nemlig plads i Silkeborgs iværksætterfællesskab G-Kraft, og det fællesskab og den sparring, hun oplever her, er helt uvurderlig for hende.

 

Kompetencebank

-Hvis jeg kaster én idé eller udfordring ud, så får jeg 100 gode svar igen. Og her sidder folk med viden om grafik, IT, kommunale retningslinjer – det er en kæmpe kompetencebank, siger Louise Jessen

På samme måde skal et fællesskab for dekoratører hjælpe med til, at den enkelte dekoratør kommer til at stå stærkere.

Det sker dels via en hjemmeside, der skal fungere som mødested og udstillingsvindue for dekoratørerne, og hver dekoratør får egen profilside, ligesom virksomheder og butikker her kan det eller den dekoratør, de søger uanset om det er en dekoratør med speciale i messer eller vinduesdekoration. Men først og fremmest handler det om at skabe en plarform, der gør, at dekoratører mødes til sparring og tager løbende udfordringer op.

-Hjemmesiden er samtidig tænkt som en opgaveportal, hvor dekoratører kan hyre andre ind på fælles projekter for eksempel i spidsbelastede perioder som op til jul, siger Louise Jessen, der blandt arrangerer det første netværksarrangement for dekoratører i forbindelse med den store messe Formland i Herning den 16-19. august.

Det er siden april, at Louise Jessen har været del af iværksætter-kontor-fælleskabet på Aqua, hvor hun først var gennem et forløb med Business Coach og siden en kontorpldas i G-Kraft, der begge drives af Erhverv Silkeborg.

Læs mere her: Avisartikel fra mja

Share This
Shopping cart0
Der er ingen produkter i kurven!
Fortsæt med at handle